Petice proti demolici
nádražní budovy v Ústí nad Orlicí
Naproti současné historické výpravní budově stát postaví novou výpravní budovu.
Jméno:
Heslo:

Napsali o budově


PRÁVO

03.10.2008 - Zdeněk Seiner - VÝCHODNÍ ČECHY - str. 12
V Ústí se lidem nelíbí projekt nového nádraží

V příštím roce bude v Ústí nad Orlicí zbouráno nádraží na okraji města, trať se narovná a vyroste moderní nádražní budova. Lidem se záměr nelíbí, chtěli by i stařičkou budovu zachovat, přestože druhé ústecké nádraží (Ústí nad Orlicí-město) přímo na koridoru bylo v minulých letech vzorně rekonstruováno v duchu doby.

Nové nádraží by mělo stát téměř miliardu a stavět se v letech 2009 až 2013. „Taky bych byl raději, kdyby zůstalo to naše staré nádraží,“ přikývl Právu starosta Ústí nad Orlicí Richard Pešek (ODS). Připustil, že je nešťastně položeno mezi kolejišti.

„Nechci architekta, který to dělal, urazit, ale přiznávám, že jsem mu při pohledu na studii řekl, že nám najel Penny Market do Teska. Dvě krychle, naštěstí trochu prosklené, pak to ale začali úsporně proškrtávat a my jsme se museli postavit proti,“ zdůvodňoval své rozhořčení starosta.

Podle jeho vyjádření nemohlo město na rozhodnutí správy dopravních cest mnoho ovlivnit. „Na kolenou jsem prosil, aby v díle bylo filozoficky zachyceno, že se vyjíždí z té odporné polabské nížiny do nádherných Orlických hor. Všichni se postavili proti mně. Vybojovali jsme aspoň to, že u nádraží bude park, který je snad milostivě přikryje, a podstatně větší parkoviště, než investor původně předpokládal,“ dodal starosta Pešek, který je zároveň významným malířem, vystavujícím své obrazy na několika kontinentech. Spory se stále vedou. O penězích i o architektonickém ztvárnění nádraží. „Původně tam byla namalovaná i nějaká socha, ale zeptal jsem se, kdo ji zaplatí, tak mi bylo řečeno, že bude jedině za peníze radnice,“ divil se Pešek.

O přestavbě orlickoústeckého nádraží se jedná a uvažuje přibližně patnáct let. „Celou dobu se proto neopravovalo. Chápu, že ho nelze přesunout na nové místo jako historickou památku i s klikami od dveří, ale plechové hangáry tady nechceme,“ za mnoho dalších řekl Právu důchodce Josef Červa, který podle vlastních slov na tomto nádraží 23 let denně nastupoval a vystupoval na cestě do zaměstnání v Letohradu.

Regionální mutace| Právo - Východní Čechy